*
Wystawa Leonarda Misonne'a w CK Zamek jest już czynna Dodane 2008-04-08 21.41 , komentarzy 0

Misonne już otwarty!

zobacz na mapie 52.4076156616211,16.9185810089111

Prace Leonarda Misonne'a obejrzeli poznaniacy, którzy przybyli dziś na wernisaż do CK Zamek. Otwarcie wystawy belgijskiego mistrza fotografii pejzażowej przyciągnęło nie tylko miłośników jego twórczości.

Leonard Misonne fotografował pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku. Jego zdjęcia nawiązują do malarstwa romantycznego i są jednymi z ostatnich wielkich dzieł fotografii nie korzystającej z technik awangardowych.

Głównymi tematami zdjęć Misonne'a były przyroda i życie wiejskie, a także sceny uwiecznione w miastach europejskich. Nastrój jego fotografii jest często tajemniczy, czasem dramatyczny, a czasami wręcz przeciwnie - zdjęcia tchną błogim spokojem wiejskiego życia.

Goście przybyli na otwarcie wystawy w większości byli nią zachwyceni, chociaż przyznają, że dziś fotografuje się zupełnie inaczej. - Fascynuje mnie nastrój, klimat tych zdjęć - powiedział Paweł Kosicki, fotograf przybyły na wernisaż. - Tęsknię za takim światem, jaki widzę w tych fotografiach. Pomimo tego, że sam robię zupełnie inne zdjęcia, jestem zachwycony Misonne'm- stwierdził.

Otwarta została również ekspozycja zdjęć polskich artystów zainspirowanych Misonne'm - "Fotografie polskich pejzażystów XX-lecia międzywojennego". Zdjęcia pokazane w Galerii Fotografii "pf"różnią się znacznie od misonnowskich - i sposobem ujęcia fotografowanych obiektów, i techniką wykonania. Są jednak równie dobre, a dla oka przywykłego do fotografii współczesnej - nawet lepsze.

Wystawa zdjęć Leonarda Misonne'a została zorganizowana w ramach Dekady Kultury Belgii Francuskojęzycznej na Zamku. Z okazji przedstawiania poznaniakom kultury Belgów będzie można zobaczyć również jedyny w Polsce pokaz spektaklu belgijskiego teatru tańca współczesnego - Compagnie Mossoux-Bonte (21 kwietnia).


Bilety na wystawy:

"Leonard Misonne - Król pejzażu" - 5, 6 zł

"Fotografie polskich pejzażystów XX-lecia międzywojennego" - 2, 3 zł


CK Zamek zaprasza także na spotkanie z dr Maciejem Szymanowiczem, który opowie o twórczości Leonarda Misonne'a - 27 kwietnia, godz. 13:00, Sala Marmurowa.

66

Miejsce
w rankingu
Joanna Błaszkowska

brak opisu

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: