*
Dodane 2009-05-01 15.48 , komentarzy 0

Mandatem w nielegalne ścieki

Nie przyłączanie się do istniejącej sieci, odprowadzanie ścieków do przydrożnych rowów, celowe budowanie nieszczelnych szamb - tak "oszczędzają" na wywózce ścieków właściciele prywatnych posesji. Urząd miasta postanowił ukrócić takie praktyki.

Wprawdzie przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, ale tylko wtedy, jeżeli jest ona wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach. Gdy jej nie ma, posesja musi być przyłączona do sieci kanalizacji sanitarnej lub posiadać zbiornik bezodpływowy.

Jednak za korzystanie z kanalizacji sanitarnej i za wywóz nieczystości ze zbuiorników bezodpływowych trzeba płacić, wielu więc właścicieli posesji pozbywa się swoich ścieków odprowadzając je do przydrożnego rowu lub bezpośrednio do gruntu, a to pogarsza stan sanitarny środowiska naturalnego miasta Poznania. Może być też niebezpieczne dla okolicznych mieszkańców, jeśli takie praktyki mają miejsce na przykład w pobliżu ujęć wody lub kapielisk. 

Dlatego właśnie Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej wraz ze Strażą Miejską regularnie przeprowadza kontrole nieruchomości pod kątem odprowadzania ścieków. W 2009 roku skierowano ok. 200 wezwań wyznaczając nieprzekraczalny czas podjęcia działań na rzecz pozyskania warunków technicznych podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej do 30 czerwca 2009 r.

Większość właścicieli nieruchomości podjęła działania mające na celu podłączenie do kanalizacji sanitarnej. Bo nielegalne odprowadzanie ścieków jest kosztowne. Ci, którzy zostana na tym przyłapani, mogą dostać mandat do 500 zł, a w przypadku postępowania przed sądem nawet do 5000 zł.

Obecnie w Poznaniu zarejestrowano ok. 3500 zbiorników bezodpływowych znajdujących się na terenie miasta Poznania, a 44 firmy posiadają zezwolenie na wywóz nieczystości.X

Miejsce
w rankingu
Lilia Łada

brak opisu

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: