*
Skąd się biorą i jak się przed nimi bronić? Dodane 2009-05-04 20.49 , komentarzy 7

Meszki - koszmarna plaga owadów powraca

Coroczny nalot najbardziej znienawidzonych owadów pojawił się już w naszym mieście. Czy są skuteczne sposoby walki z meszkami?

W Polsce specjaliści doliczyli się około 50 odmian meszek. Występują najczęściej na podmokłych terenach i są nieco mniejsze od komarów, ale też żywią się krwią.
Groźne są tylko samice meszek i tylko w dzień, zwłaszcza po południu i wieczorem. Atakują chmarami krowy, konie, świnie, owce, drób i ludzi. Ich ukłucia pozostawiają wyraźny, niekiedy krwawiący ślad i trwające czasami nawet tydzień bolesne obrzmienia.

- W miarę łagodna zima to jedna z głównych przyczyn plagi tych owadów. Wilgoć i opady deszczu przyczyniają się do  wylęgu chmar meszek na łąkach, polach i terenach podmokłych, więc to właśnie podczas tej pory roku jest ich najwięcej - informuje dr Andrzej Nowosad z Zakładu Zoologii Systematycznej UAM w Poznaniu. -  Ich szkodliwość zależy od indywidualnych cech człowieka. Ukąszenie owada może wywołać u człowieka ostrą reakcję alergiczną, gorączkę i osłabienie, a rój meszek może nawet uśmiercić pasące się zwierzęta.

Jak uniknąć ukąszeń?

Niestety, meszki to problem, który wraca co roku i będzie wracać, bo tak naprawdę jedynym skutecznym sposobem wytępienia tych owadów byłoby spryskiwanie środkami chemicznymi miejsc lęgowych...

A ponieważ nie jest to możliwe, dlatego w porze dużej agresywności meszek lepiej unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli to jednak konieczne, warto ubierać się tak, by jak najlepiej osłonić ciało. Odkryte części ciała dobrze jest posmarować olejkiem eterycznym: waniliowym, lawendowym lub miętowym. Olejki działają odstraszająco tak długo, jak długo pachną.

Niektóre kosmetyki do opalania również zawierają środki odstraszające owady.

Jak łagodzić i leczyć pogryzienia?

- Swędzenie można złagodzić, smarując miejsca ukąszeń np. żelem Fenistil, emulsją Sarnol bądź sztyftem Autan Akut - informuje nas farmaceutka z jednej z poznańskich aptek. - Natomiast dobrym środkiem preciwko tym owadom jest Mugga, należy również pić wapno.

W wypadku pokąsania przez meszki rankę trzeba dodatkowo przemyć wodą utlenioną albo spirytusem. To dlatego, że w przeciwieństwie do komara, który wbija się głęboko pod skórę, meszka zostawia otwartą rankę, przez którą łatwiej wnikają zarazki. Gorzej, jeśli ugryzień jest więcej: ślina meszek zawiera substancje drażniące, które z krwią szybko rozchodzą się po całym organizmie. Kiedy więc stwierdzimy, że jesteśmy mocno pokąsani, należy się bezzwłocznie skontaktować z lekarzem.
X

Miejsce
w rankingu
Kuba Błoszyk

...

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Zenon Zabawny Zenon Zabawny
Noe 2009-05-04 21.15

Czy Noe musiał zabierać te małe #$%^&* na arkę?

ewengarda ewengarda
meszki 2009-05-04 21.35

fakt, zleciało się znowu tego tałatajstwa - miałam się o tym okazję przekonać podczas majówki w Botaniku - BTW sprzedawcy środków na robale latajaco-gryzące wszelkiej maści wyczuli koniunkturę i wystawili tam straganik;)

Wojciech Kowalczyk Wojciech Kowalczyk
Pod żadnym pozorem! 2009-05-04 21.48

Nie drapać miejsc po ugryzieniu meszki! Wiem, że w większości przypadków zakrawa to na bohaterstwo, ale widziałem rany osoby, która takowe miejsca rozdrapała.

Dość powiedzieć, że leczyła to miejsce przez kolejnych kilka miesięcy :(

elka elka
Preparaty nie działają! 2009-05-05 09.45

To znaczy - nie na wszystkich... Na mnie akurat nie, sprawdzoną metodą jest jednak zwykłe wapno przynajmniej dwa razy dziennie po 2, wtedy nie swędzi tak i nie boli. A w ostrzejszych przypadkach dobrze robią te antyalergiczne leki, które można kupić bez recepty w aptekach. I to pomaga, tylko że nie wolno ich za długo brać.

Zenon Kubiak Zenon Kubiak
do ewengardy: 2009-05-05 12.26

Straganik ze środkami owadobójczymi? Hicior! Mogłaś fotkę zrobić:)

Mano Gość
~Mano
TYLKO MUGGA DZIAŁA NA TE DZIADOSTWO 2010-03-18 14.04

najlepiej i roll i spray

anonim Gość
~anonim
atak 2010-08-31 09.25

noe zabrał

Dodaj swój komentarz: