*
Bez grubego portfela o prawniku możesz pomarzyć... Dodane 2009-08-02 09.06 , komentarzy 26

Bezpłatne porady prawne - gdzie ich szukać?

Potrzebujesz koniecznie porady prawnej, a nie stać cię na to? No to masz problem, bo uzyskać bezpłatne konsultacje z prawnikiem w Poznaniu wcale nie jest tak łatwo.

Nie brakuje u nas kancelarii prawnych, problem jednak w tym, że uzyskanie tam porady kosztuje od 60 do 100 zł. Dla wielu klientów nie stanowi to problemu, jednak dla na przykład samotnych matek walczących o alimenty, emerytów chcących wydobyć z ZUS-u dodatkowe pieniądze czy pracowników zwolnionych niezgodnie z prawem to wydatek, na który nie zawsze mogą sobie pozwolić, zwłaszcza jeśli okaże się, że jedna porada nie wystarczy. I co wtedy?

Wtedy mogą spróbować znaleźć miejsce, gdzie takiej porady udziela się bezpłatnie, ale nie jest to łatwe, bo wiele spośród tych znalezionych np. w Internecie nie istnieje lub już nie zajmuje się taką działalnością. Na przykład niedawno jeszcze biuro porad prawnych prowadziła fundacja Familijny Poznań. Ale już nie prowadzi.
- Niestety, musieliśmy zlikwidować ten punkt - mówi Wojciech Dobczyński z Familijnego Poznania.

Raz w miesiącu można było także kiedyś uzyskać poradę prawnika w Okręgowej Izbie Radców Prawnych na Chwaliszewie. Tam specjaliści przyjmowali w każdy pierwszy wtorek miesiąca, ale już nie przyjmują. Dlaczego? Bo mimo że udzielali porad bezpłatnie i nie zarabiali na nich, to musieli od nich odprowadzać podatek VAT. Zrezygnowali więc z tej działalności.

Nieczynne jest także studenckie biuro porad prawnych w DS Hanka przy Al. Niepodległości, gdzie porad udzielają studenci prawa UAM. Ono działa tylko w czasie roku akademickiego, więc ruszy dopiero w październiku. W kilku kolejnych placówkach reklamujących się jako udzielające bezpłatnych porad prawnych jedynie automat informuje, że nie ma takiego numeru.

- Zawsze można się zwrócić do jednej z naszych filii - doradza Lidia Leońska, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. - Nasi prawnicy wprawdzie specjalizują się w poradach z zakresu pomocy społecznej, ale jeśli ktoś potrzebuje pomocy w innej dziedzinie, kierujemy go do innej jednostki.

Taką inną jednostką jest np. Poznańskie Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych, gdzie można uzyskać poradę dotyczącą świadczeń rodzinnych i dodatków do świadczeń rodzinnych, spraw alimentacyjnych, stypendiach socjalnych i dodatkach mieszkaniowych. Jeśli potrzebna jest porada prawna z zakresu prawa pracy - można ją uzyskać bezpłatnie w Państwowej Inspekcji Pracy, a jeśli dotyczy emerytury czy renty - to w oddziale ZUS-u przy ul. Dąbrowskiego dyżurują odpowiedni specjaliści.

A właśnie emerytury, renty i świadczenia rodzinne, a także sprawy rozwodowe, spadkowe i alimentacyjne - to sprawy, z którymi najczęściej nie mogą sobie samodzielnie poradzić poznaniacy. Takiego zdania jest mecenas Jerzy Chojka z Kancelarii Adwokackiej Grzybkowski&Guzek, który dyżuruje w każdy piątek od 15 do 16 w poznańskiej siedzibie Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich przy ul. Słowackiego 42/1 udzielając bezpłatnie porad wszystkim chętnym.

- Jeśli chodzi o regulacje prawne dotyczące świadczeń socjalnych, zwłaszcza ZUS-owskich, to przepisy są tu mało przejrzyste i skomplikowane nawet dla osoby z wykształceniem prawniczym, a co dopiero dla zwykłego człowieka - mówi mecenas Chojka. - Dla takiej osoby sformułowania tam zawarte są po prostu niejasne, on tego nie rozumie. Ale bywają też i takie osoby, które walczą o świadczenie, jaki im tak naprawdę nie przysługuje i chodzą od instytucji do instytucji, bo nie chcą przyjąć tego do wiadomości. 

Zdaniem mecenasa Chojki potrzebujących bezpłatnej pomocy prawnej jest znacznie więcej niż ofert pomocy - na ile może to ocenić po swoich dyżurach. 
- Chętnych jest bardzo dużo - mówi. - Nawet gdyby na tym dyżurze siedziało kilka osób, to również miałyby co robić.

WAKACJE 2009
W POZNANIU
kultura, sport, turystyka
TRANSFERY 2009KONKURSY MM POZNAŃ
sprawdź co możesz wygrać


X

Miejsce
w rankingu
Lilia Łada

brak opisu

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Sandra Sandra
Bezpłatne porady prawne w Pogotowiu Społecznym 2009-08-02 10.36

Bezpłatne porady prawne odbywają się w Stowarzyszeniu Pogotowie Społeczne (www.pogotowiespoleczne.org.pl) ul. Borówki 12 w Poznaniu, tel. 061 870 57 70.
Najbliższe dyżury: 8 i 22 sierpnia 2009 r. od godz. 10.00.

easylaw.pl Gość
~easylaw.pl
Bezpłatne porady prawne na easylaw.pl 2010-02-28 18.17

Darmowe porady prawne można uzyskać na nowopowstałym portalu prawnym.: www.easylaw.pl -> gorąco polecamy! Wystarczy zadać pytanie na naszym forum a ekspert z dziedziny prawa w krótkim czasie udzieli Ci rzetelnej i profesjonalnej porady.

Oprócz tego na stronie wzory pism, umów, a także ciekawe artykuły z dziedziny prawa.

gość Gość
~gość
mieszkania komunalne 2010-07-13 12.11

jestem 4osobowom rodzinom miasto proponuje mi mieszkanie o powieszchni 24metrow powieszchni mieszkalnej a 33 uzytkowej ile na osobe przypada metrów pozdrawiam

planistka Gość
~planistka
darmowe porady prawne 2010-09-06 19.56

Federacja na rzecz kobiet i planowania rodziny uruchomiła projekt, który ma na celu darmowe porady prawne z zakresu:
-praw pacjentki gabinetów ginekologicznych - wszystko o legalnej aborcji, badaniach prenatalnych w ciąży, uprawnieniach lekarza, wymaganej dokumentacji.
-praw osoby funkcjonującej w związku małżeńskim lub partnerskim - czego możesz wymagać od partnera w świetle Kodeksu Rodzinnego.
-praw pracowniczych w trakcie ciąży oraz okresu macierzyństwa.
-praw osoby pokrzywdzonej w kontaktach z policją i prokuraturą.
-Twojego zdrowia, czyli wszystko o antykoncepcji, ciąży, profilaktyce i leczeniu chorób narządów kobiecych.
Uruchomiono telefon zaufanie i porady online. Bliższe informacje można znaleźć na stronie internetowej federacji.

Lilia Łada Lilia Łada
Komentarz redLilia18 usunięty 2010-09-10 09.32

jako spam

www.naszawielkopolska.pl Gość
~www.naszawielkopolska.pl
BEZPŁATNE PORADY PRAWNE POZNAŃ !!!!!!!! 2010-10-20 09.04

sobota, 16 października 2010
Dzień Bezpłatnych Porad Prawnych
Wiemy jak wiele trudności sprawiają naszym mieszkańcom skomplikowane procedury związane z przygotowaniem dokumentacji prawnych.
Dlatego też Poznańska Unia Pracy przy współpracy z naszymi sympatykami przygotowała dla wszystkich mieszkańców Poznania "Dzień Bezpłatnych Porad Prawnych" Naszymi ekspertami będą radcy prawni, adwokaci, specjaliści z zakresu prawa ubezpieczeniowego i odszkodowawczego. Nasi eksperci podpowiedzą jak przygotować i prowadzić procedury prawne.
Pomogą przygotować i podpowiedzą jak napisać umowy darowizny, wystąpić o odszkodowania czy rozwiązać problemy mieszkaniowe.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania i rozwiązania swoich problemów wszystkich mieszkańców Poznania.

Informujemy również, że oprócz cykliczności takich spotkań planujemy również w najbliższym czasie podobne bezpłatne porady z zakresu: księgowości, podatków jak również w przyszłości z porad medycznych.
Konsultacje odbędą się w dniu 23.10.2010r. od godziny 13:00 do godz. 17:00. w Sali Konferencyjnej Spółdzielni Mieszkaniowej im. H. Cegielskiego przy ul. Langiewicza 23 w Poznaniu (Wilda).
Więcej na www.naszawielkopolska.pl
Serdecznie zapraszamy

Zespół NaszaWielkopolska.pl oraz Poznańska Unia Pracy.

www.naszawielkopolska.pl Gość
~www.naszawielkopolska.pl
Porady wyżej odbnędą się w dniu 23.10.2010r. 2010-10-20 09.06

jw.

pracownik fundacji Gość
~pracownik fundacji
Odwołane dyżury prawne na Słowackiego 42 2010-11-05 15.57

Dyżury w siedzibie Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich przy ul. Słowackiego 42/1 zostały zawieszone w styczniu 2010.

kaczka Gość
~kaczka
Prawa kobiet 2010-11-29 20.59

Takich organizacji jak Federacja na rzecz kobiet i planowania rodziny powinno być zdecydowanie więcej. Wiele kobiet ma różne, trudne sytuacje życiowe i nie wiedzą jak sobie z nimi poradzić. Owa organizacja pomaga rozwiązać sprawy nie tylko związane np. ze złym potraktowaniem przez lekarza, ale również ze złym traktowaniem przez współmałżonka. Dużym plusem jest także to, że pomagają zupełnie za darmo, można się z nimi skontaktować za pośrednictwem infolinii, drogą elektroniczną lub osobiście.

Pracownik Fundacji Gość
~Pracownik Fundacji
Bezpłatne porady prawne w Fundacji Familijny Poznań 2011-07-04 09.21

Bezpłatną poradę prawną można uzyskać w Biurze Porad Prawnych i Informacji Obywatelskiej uruchomionym przez Fundację Familijny Poznań (ul. Staszica 15, tel 61 843 63 04).

aad Gość
~aad
sprawdzone 2011-10-24 13.53

na stronie www.wix.com/darmowaporadnia/lex jest formularz wpisujesz zapytanie ,w ciagu 2 dni masz darmową w 100% odpowiedz na wlasnego emaila, fajna sprawa

Fundacja Centrum Współpracy Obywatelskiej Gość
~Fundacja Centrum Współpracy Obywatelskiej
Bezpłatna Informacja prawna 2011-11-05 20.00

Fundacja Centrum Współpracy Obywatelskiej udziela bezpłatnych informacji z zakresu prawa:

* cywilnego
* prawa pracy (także umów zlecenia i o dzieło)
* administracyjnego
* prawa stowarzyszeń i zgromadzeń
* karnego
* praw człowieka i równego traktowania

Zakres pomocy:
- informacja prawna
- sporządzanie pism procesowych

Pierwszeństwo do otrzymania bezpłatnej informacji prawnej przysługuje osobom nie posiadającym możliwości opłacenia usług zawodowego prawnika, osobom dyskryminowanym ze względu na narodowość, wyznanie lub orientację, jak również organizacjom pozarządowym i inicjatywom obywatelskim.


---
Fundacja nie prowadzi działalności komercyjnej, nie świadczy usług zastępstwa procesowego, nie wystawia obrońców w postępowaniu karnym ani dla osób zatrzymanych, nie zrzesza adwokatów, sędziów, radców prawnych, nie udziela gwarancji ani rękojmi na przekazywane informacje.

Fundacja Centrum Współpracy Obywatelskiej
nr KRS: 0000381614
(kontakt przez e-mail: cwo.fundacja@gmail.com)

Zbyszek Snusz Zbyszek Snusz
Komentarze Magdy i Marcina usunięte 2012-01-23 14.35

Na mmpoznan.pl nie linkujemy do obcych stron.

dana Gość
~dana
siłowniki do samochodu 2012-01-24 12.16

od listopada zgłaszam w serwisie Szpot Ewa Swarzedz siłowniki do samochodu TATA i do tej pory jest cisza.Zaznaczam że auto jest na gwarancji.Co mam dalej robic.

dana Gość
~dana
siłowniki 2012-01-24 12.20

Gdzie moge sprawdzic odpowiedz

Richard 1960 Gość
~Richard 1960
Przyklad z Kanady 2012-02-18 14.11

Co ciekawe, w Kanadzie osoby biedne maja wieksza sile przebicia niz bogate- dostaja duuuuuzo godzin z adwokatem oplacone sa przez sluzby socjalne. W Polsce Rzad Polski ogranicza dostep do sprawiedliwosci dla biednych uzywajac prawodawstwa wprowadzonego przez Hitlera i Stalina. Za zwykle wejscie na wokande kasuja krocie, a na dodatek uniemozliwiaja dokonanie zmian prawnych w kierunku demokratycznych przykladow z USA i Kanady.

biuroela Gość
~biuroela
Dlaczego nie ma informacji telefonicznej w Ministerstwie Sprawiedliwości? 2012-02-27 12.25

W zakresie podatków jest informacja telefoniczna, a takiej w zakresie innych przepisów prawa nie ma. Widać lobby prawników skutecznie blokuje, bo boi się utraty dochodów.

BASIA Gość
~BASIA
mieszkania komunalne 2012-02-28 06.42

dzien dobry mam na imię basia rok temu z mężem dostałam mieszkanie socjalne lecz warunki dla mnie i dla mojej rodziny są beznadziejne ten lokal ma 13,5 m jest nas 4 ;soby w tym małe dzieci wc mam na parterze a mieszkam na 1 piętrze przy dzieciach cięszko mi tam iść jak mąż jest w pracy łazienki nie mamy niemuwiąć o oknach są nisko gdzie dzieci bez trudu na nie wchodzą boję się o ich bezpieczeństwo z tym że starszy syn niedługo idzie do szkoły i nie ma miejsca na jego nauke bardzo się tym martwię moje pytanie jakie mam szanse na lokal komunalny i kiedy oniego mogę się starać

Rad Rad
komentarz justys usunięty 2012-05-31 05.34

wszelkie komentarze mogące pomawiać konkretne osoby z mmpoznan.pl są usuwane

łukasz Gość
~łukasz
cieknący dach 2012-06-25 15.27

witam.
gdzie można otrzymać darmowej porady prawnej?
chodzi o budownictwo ( developer nie chce naprawić cieknącego dachu ). dziękuję

inwalida  1 grupy Gość
~inwalida 1 grupy
PONIŻANIE NIEPEŁNOSPRAWNYCH NA PORADACH BEZPŁATNYCH 2012-07-09 20.41

UMÓWIŁEM NA HETMANSKIJ 56 DODZIŚ NIEUCZYMAM DŁUGOPISU PROSIŁEM PRAWNIKA NAPISANIE WAŻNYCH WIADOMOŚCI BEZSZCZELNIE ODMÓWIŁ I NAPISANIE TO KOSZTUJE TAK PERFIDNIE TRAKTUJĄ INWALDÓW PRZEZ PRAWNIKÓW SEDZIBACH CO NOSĄ POMOC NIEPEŁNOSPRAWNYM?

aniania Gość
~aniania
a jednka bezpłatnie też się da 2012-08-08 14.19

Widzę, że artykuł jest dość stary bo piszą w nim zakończeniu udzielania porad prawnych przez Familijny Poznań. Działają znowu i przyjmują na pewno na ul. staszica. Co do reszty to niestety nie wiem.

bezradna Gość
~bezradna
wychowawczy u chińczyka 2013-02-01 15.20

Witam pracowałam u chińczyka 1,5 roku potem zaszłam w ciąże miałam l4 no i macierzyńskie po porodzie chciałam dostał wychowawcze i złożyłam papiery ok 3 tygodnie przed końcem macierzyńskiego o urlop wypoczynkowy nie wybrany no i wychowawczy i nic czekam potem zadzwoniła żona szefa pytała ile dni wybrałam i tyle po czym tydzień po niej dzwoni ich księgowa polka że albo biorę zwolnienie z pracy za porozumieniem stron albo zwolnienie dyscyplinarne. Więc wziełam zwolnienie ale pytałam wcześniej kilku innych osób które pracują w tej branży księgowości i powiedziały że musi podpisać mi wychowawcze i teraz nie wiem co robić pomocy!!!!!!!!!!!!

zawiedziona Gość
~zawiedziona
porada 2013-02-04 14.08

witam chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sprawa gdy 15 lat temu wzięło się ślub i podpisywała go teściowa bo synuś byl nie letni i chciałam się dowiedzieć czy jak będę brała rozwód czy ona tez go musi podpisać?

adam Gość
~adam
Lista miejsc, gdzie są udzielane porady za darmo 2013-08-30 10.57

Więcej pozycji, niż w artykule: http://pytaniaiodpowiedzi.pl/bezplatne-porady-prawne-poznan/

Dodaj swój komentarz: