*
Co poznańscy szefowie kuchni polecają na święta? Dodane 2010-04-01 19.52 , komentarzy 4

Co podać na wielkanocne śniadanie radzi szef kuchni hotelu Sheraton

W hotelowej restauracji dominuje kuchnia fusion, mimo to szef kuchni - Krystian Szopka na wielkanocne śniadanie poleca tradycyjne, wielkopolskie potrawy.

Szef kuchni jako tradycjonalista postawił więc na typowe dania, które zazwyczaj dominują na naszych wielkanocnych stołach.

- Z własnego doświadczenia wiem, że ludzie na Święta Wielkanocne nie za bardzo chcą eksperymentować, więc raczej preferują kuchnię tradycyjną wyniesioną z rodzinnego domu - mówi Krystian Szopka. - Na co dzień w hotelu serwujemy dania z kuchni fusion, czyli w konwencjonalnych potrawach modyfikujemy zarówno formę podania oraz wprowadzamy nowości smakowe zaczerpnięte z regionów Azji. Jednak jeśli chodzi o śniadanie wielkanocne, to postanowiłem wrócić do tych tematów rodzinnych, nawiązujących do tradycyjnych wielkopolskich świąt.

Nie zabrakło więc pysznych wędlin, pieczonego mięsa czy też swojskiej, białej kiełbasy. Do mięs pan Krystian zaproponował zaczerpnięty z domu dość nietypowy, jednak przepyszny i idealnie pasujący sos sos tatarski stworzony na bazie marynowanych grzybków leśnych, kwaszonych ogórków oraz cebulki. Oczywiście nie mogło zabraknąć gotowanych jajek, warzywnych sałatek oraz podawanego koniecznie do wędlin chrzanu. No i oczywiście coś na słodko czyli wielkanocne babki oraz słynne mazurki.


Jak twierdzi pan Krystian nie ma nic lepszego niż zasiąść do wielkanocnego stołu wraz z rodziną i bliskimi.

- Polecam państwu aby te wyjątkowe święta Wielkiej Nocy spędzić z rodziną w domowym zaciszu - życzy szef kuchni. - Nie ulegajmy więc pokusom wymyślnych potraw i postawmy na to co znamy, na to co wynieśliśmy z naszych domów. Podczas tych dni zrelaksujmy się, odpocznijmy i przede wszystkim nie przejadajmy się - dodaje z uśmiechem.

Aby zobaczyć więcej zdjęć, kliknij w miniaturki pod artykułem.

X

Miejsce
w rankingu
Kuba Błoszyk

...

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

smakosz Gość
~smakosz
Śniadanko 2010-04-03 21.04

Z załączonych fotek wynika że: sos jest wczorajszy,ciasto ( babka i mazurek ) maja odciski palców a jajko powinno być chyba na miękko a nie "zielone ". Nie wiem, czy za tą cenę, takie śniadanie by mi smakowało?

smakosz Gość
~smakosz
śniadanko 2010-04-03 21.07

Z załączonych fotek wygląda na to że: sos tatarski jest wczorajszy, ciasto ( babka i mazurek ) nosi ślady paluchów, jajko powinno być chyba na miękko a nie zielone z przegotowania.Nie wiem, czy za taką cenę, takie śniadanko by mi smakowało?

mateusz mateusz
taaa, i jeszcze napisz, że śmierdzi... 2010-04-03 21.28

Człowieku, co z ciebie za smakosz, skoro oceniasz jedzenie po zdjęciach?

Pełen profesjonalizm, a jak znajomośc tematu!

Christ Gość
~Christ
Sniadanko 2012-03-29 21.17

oj, nie popisał się Pan, Panie szefie z tym śniadaniem.Chyba nie muszę pisać dlaczego.Dodam tylko,że taka biała i ta polędwica parzona ze sklepu,to nie w takim lokalu.Oczywiście plus uwagi gościa smakosza.

Dodaj swój komentarz: