*
Nowe pomysły na zagospodarowanie terenów wokół jeziora Maltańskiego Dodane 2010-07-30 09.00 , komentarzy 0

Kolejka górska i inne nowe atrakcje nad Maltą

Malta należy do ulubionych miejsc poznaniaków, jednak władze miasta cały czas myślą o nowych atrakcjach nad jeziorem.

O tym, że jezioro Malta i jego okolice są terenem wyjątkowym, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Mimo wielu atrakcji dostępnych wokół jeziora, cały czas prowadzone są prace, aby spędzanie czasu na brzegach poznańskiego toru regatowego było jeszcze przyjemniejsze.

Atrakcją, ktrórej najbliżej jest do realizacji, są Termy Maltańskie, czyli zespół basenów sportowo-rekreacyjnych, powstający na północnym brzegu jeziora. Kompleks ma być ukończony we wrześniu 2011 r., następnie w jego pobliżu pojawić się mają całoroczne lodowisko oraz korty tenisowe.

Kilka miesięcy po Termach Maltańskich, w grudniu 2011 r., na przeciwległym brzegu jeziora oddany zostanie do użytku tzw. Alpine Coaster. Jest to rodzaj kolejki górskiej, której trasa biec ma obok istniejącego już toru saneczkowego.

- Alpine Coaster będzie mieć 400 metrów długości a w najwyższym swoim punkcie będzie usytuowany 6 metrów nad ziemią - tłumaczy Konrad Tuszewski, szef Malta-Ski. - Alpine Coaster będzie mieć tą przewagę nad torem saneczkowym, że będzie wykorzystywany również w zimie.

Jako część toru powstanie również nowy budynek z tarasem widokowym i drogą dla pieszych. Co ciekawe, tor zostanie wyposażony w system automatycznego robienia zdjęć osobom zjeżdżającym. Fotografie będzie można ściągnąć przez internet bądź też wysłać poprzez e-mail, będą one również wyświetlane na ekranie zamontowanym przy torze.

Oprócz tych inwestycji, które są pewne, istnieje szereg atrakcji, których budowa jest dopiero w fazie opracowań koncepcyjnych. Jedną z nich jest tor dla rolkarzy i wrotkarzy, który powstać miałby w parku Tysiąclecia. Pomysłodawcą toru jest Klemens Mikuła, architekt i twórca Malty, nazywany ojcem terenów maltańskich.

Pomysłów na uatrakcyjnienie Mikuła ma jednak znacznie więcej.
- Dokończenie parku Tysiąclecia, nowy park przy Termach Maltańskich oraz dokończenie parku przy zachodniej stronie Malty i przeniesienie znajdującego się tam lodowiska. To jest początek Malty, a lodowisko zupełnie nie uwzględnia przestrzeni publicznej - wylicza Mikuła. - Nowy wjazd do zoo od strony Mogileńskiej i nowy parking. Także nowe forum i restauracja w pobliżu Term. Chwalimy się południową stroną jeziora, a północna jest fatalna.

W koncepcji Mikuły pojawia się również specjalna przestrzeń dla rowerzystów. Na południowej stronie jeziora miałyby powstać boiska oraz restauracja dla cyklistów. Uporządkowana miałaby być również polanka dla harcerzy. Rozbudowany ma zostać też istniejący już pawilon multimedialny, jednak kiedy - nie wiadomo. Na tę inwestycję brakuje pieniędzy.

- To jest tylko wstępny materiał, żeby to dalej przedyskutować, takie moje patrzenie na Maltę - tłumaczy koncepcję Mikuła. - Teraz należy się spotkać z fachowcami i omówić to wszystko.Ale obciach!
Razem zmieniajmy Poznań

X

Miejsce
w rankingu
Krzysztof Nowicki

brak opisu

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: