*
Janusz Jackowski i Zbigniew Orywał odznaczeni złotymi medalami Dodane 2011-02-22 15.27 , komentarzy 0

Polski Komitet Olimpijski odznaczył absolwentów AWF

Prof. Janusz Jackowski oraz dr Zbigniew Orywał zostali odznaczeni Złotymi Medalami Polskiego Komitetu Olimpijskiego za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego.

a

Polski Komitet Olimpijski odznaczył abso...

Autor: Adam Łojewski

Wręczenie wyróżnień odbyło się we wtorek w budynku rektoratu poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Wyróżnienia wręczyli Ryszard Stadniuk, wiceprezes PKOl oraz dr Stanisław Krawiec, działacz PKOl. Miejsce wybrane zostało nieprzypadkowo - obaj wyróżnieni panowie to absolwenci Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego, poprzedniczki dzisiejszej AWF.

- Jestem zaszczycony możliwością otrzymania tego odznaczenia - mówił Zbigniew Orywał. - Komitety Olimpijskie robią bardzo dużo, żeby upowszechnić sport. Najlepszym dowodem są paraolimpiady i olimpiady młodzieżowe. To jest wspaniała działalność komitetów.

Zbigniew Orywał to absolwent WSWF z roku 1953, trener lekkiej atletyki poznańskich klubów oraz wybitny zawodnik w biegach średnich, wielokrotny mistrz Polski i reprezentant na olimpiadzie w Rzymie. Orywał ma też na swoim koncie wiele sukcesów w wychowaniu znakomitych zawodników, w tym rekordzistów i mistrzów Polski. W latach 1982-2000 Orywał był głównym trenerem Irlandzkiego Związku Lekkiej Atletyki i także tam pod jego kierunkiem wychowało się wielu mistrzów. Zbigniew Orywał znacząco przyczynił się też do szerzenia polskiej myśli szkoleniowej na świecie. Za wszystkie zasługi na rzecz polskiego sportu i ruchu olimpijskiego PKOl postanowił nadać Orywałowi Złoty Medal za zasługi na rzecz polskiego ruchu olimpijskiego.

Drugą osobą wyróżnioną we wtorek był Janusz Jackowski, absolwent WSWF Poznań z 1953 roku. Był wieloletnim trenerem lekkiej atletyki w klubie AZS Poznań, specjalizował się w biegach średnich i długich. Podobnie jak Zbigniew Orywał, Jackowski wychował wielu znakomitych zawodników, reprezentantów kraju na olimpiadzie. W latach 1970-1974 był też kierownikiem szkolenia w Polskim Związku Lekkiej Atletyki, a do dziś działa w Polskim Komitecie Olimpijskim oraz Polskim Związku Lekkiej Atletyki.

- Współpracuję z PKOl-em w dalszym ciągu - mówił Janusz Jackowski. - Dzisiejszy dzień jest okazją do przypomnienia o tym, żeby na wyższych uczelniach wychowania fizycznego stworzyć wybitnym zawodnikom odpowiednie warunki do pogodzenia nauki z pogodzeniem sportu.

To właśnie dzięki Jackowskiemu umożliwiono kształcenie zaoczne najzdolniejszym zawodnikom. Dzięki temu po zakończeniu sportowej kariery mogli z odpowiednimi kwalifikacjami podjąć dalszą pracę.

Podczas uroczystości wręczono jeszcze jeden Złoty Medal PKOl-u. Za wybitne zasługi w dziedzinie nauk o wychowaniu fizycznym i sporcie, kształceniu trenerów sportu oraz ludzi nauki o kulturze fizycznej, za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego medal otrzymała Akademia Wychowania Fizycznego.


 

X

Miejsce
w rankingu

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: