*
Nasz informator na lato o kąpieliskach w Poznaniu w sezonie 2011 Dodane 2011-06-28 07.49 , komentarzy 3

Poznańskie kąpieliska 2011: Jezioro Kierskie - plaża w Krzyżownikach

Najmniejsze kąpielisko nad największym poznańskim jeziorem. W tym roku oficjalnie kąpać się można jedynie na plaży w Krzyżownikach.

kąpilisko krzyżowniki, plaża w krzyżownikach, plaża kiekrz, kąpielisko w kiekrzu, jezioro kierskie, kierz jezioro, gdzie się kąpać nad jeziorem kierskim, gdzie się kąpać w poznaniu, plaża w poznaniu, kąpieliska w poznaniu, Kąpieliska w poznaniu, gdzie się

Jezioro Kierskie to przede wszystkim ulu...

Autor: Przemo Wałczyński

Jezioro Kierskie to największy zbiornik wodny leżący w granicach administracyjnych Poznania. Jego powierzchnia, według różnych danych, wynosi nawet 310 ha, co czyni go jednym z największych w Wielkopolsce. Jest też bardzo głębokie – miejscami dno znajduje się aż 37 metrów pod powierzchnią lustra wody.

Jezioro znane jest najbardziej od sportowej strony, gdyż akwen ten jest miejscem zmagań żeglarzy, a w zimie po zamarzniętej tafli ścigają się bojery.

Jezioro to jest także miejscem rozgrywanych od 1967 roku zawodów pływackich „Wpław przez Kiekrz” na dystansie 7 kilometrów.

W sezonie letnim, mimo bardzo długiej linii brzegowej, wynoszącej ponad 12 kilometrów, próżno jednak szukać nad jeziorem mnogości kąpielisk. Jeszcze do niedawna funkcjonowały tu dwie plaże – na północnym brzegu, w Kiekrzu, i niemal po przeciwnej stronie w Krzyżownikach – w południowo-wschodniej części zbiornika. Od tego sezonu w wykazie kąpielisk miasta widnieje jedynie to drugie. Jest ono bardzo małe, licząc jedynie kilkadziesiąt metrów piaszczystej plaży niejako wyciętej wśród przybrzeżnych trzcin.

Również oferta gastronomiczna jest bardzo skromna. Zjeść można w jednym tylko czynnym punkcie, z niezbyt bogatym menu. Do wyboru jest np. pizza za 8 zł, dwa złote tańsza zapiekanka, czy porcja frytek kosztująca 5 zł. Wypić można kawę, płacąc 5 zł, lub herbatę tańszą o całe trzy złote. Jeszcze tańsza (2zł) jest butelka wody mineralnej.


Miłośnicy wodnej rekreacji znajdą jednak coś dla siebie, gdyż tuż obok kąpieliska działa wypożyczalnia sprzętu wodnego.

4 osobowy rower wodny wypożyczony na godzinę to koszt 25 zł. 5 złotych tańsza jest mniejsza, 2-osobowa jednostka. Do wyboru jest jeszcze 4 osobowy kajak również za 25 złotych, a najtańszym sposobem wypłynięcia na jezioro jest kajak 2-osobowy kosztujący 15 zł za godzinę.

Wypożyczalnia czynna jest w godzinach od  8.00 do 19.00

Dojazd nad miejskie kąpielisko nad jeziorem Kierskim najlepszy jest samochodem, dojechać można niemal nad sam brzeg jeziora, a leśny, niewielki parking jest darmowy. Jadący autobusem najbliżej kąpieliska dojadą linią 61, później leśny odcinek trzeba pokonać piechotą.

Aby zobaczyc więcej zdjęć przejdź do fotogalerii

Czytaj także o innych kąpieliskach w Poznaniu:

Poznańskie kąpieliska 2011: Rusałka

Niewielkie ale bardzo urokliwie. Jezioro Rusałka to drugie, po Strzeszynku ulubione miejsce wypoczynku poznaniaków.


Poznańskie kąpieliska 2011: Plaża w Strzeszynku

Bliskość miasta, malownicza okolica i czysta woda sprawiają, że Strzeszynek jest jednym z najchętniej odwiedzanych kąpielisk w Poznaniu.X

Miejsce
w rankingu
Przemek Wałczyński

brak opisu

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Bartek Bartek
Świetna pomysł 2011-06-28 11.04

Bardzo fajna inicjatywa ze szczegółowym opisaniem po kolei wszystkich poznańskich kąpielisk. Nareszcie można porównać plaże pod różnymi względami.

anonim.16 Gość
~anonim.16
autobus. 2011-06-28 23.49

"Jadący autobusem najbliżej kąpieliska dojadą linią 61" nie zapominajmy również o tym że 86 też dojedziemy i jest on wygodniejszy bo przegubowy a w czasie letnim nie ma zbyt dużo pasażerów, więc można wygodnie sobie usiąść!

Studentka AWF wydz.Turystyki i Rekreacji Gość
~Studentka AWF wydz.Turystyki i Rekreacji
Praca magisterska 2013-12-05 18.23

Witam.Piszę na ten temat pracę magisterską wszystkich zainteresowanych bardzo proszę o pomoc i udzielenie odpowiedzi do mojej ankiety na temat Jeziora Kierskiego. Tutaj znajduje się do niej link https://docs.google.com/forms/d/1kxpMjE6-LVQ6Nt4fnspzB0iznZymRLhq1QoPFeMPrUw/viewform

Dodaj swój komentarz: