*
Zwiedzanie Fortu IIa w ramach akcji "Poznań za pół ceny" Dodane 2012-04-29 18.47 , komentarzy 0

Fort IIa na os. Czecha... oblężony! (zdjęcia)

To już chyba nikogo nie dziwi. Po raz kolejny niedostępny na co dzień XIX-wieczny fort zwiedzały prawdziwe tłumy poznaniaków.

Autor: Zbyszek Snusz

Pasjonaci historii z Lubonia zabytkowe forty dla zwiedzających otwierają co roku. W ramach akcji "Poznań za pół ceny" można było już zobaczyć Fort VIIIa na Górczynie, później wszyscy zainteresowani zwiedzili Fort VIIa na Marcelinie, a rok temu otwarto Fort I na Starołęce.

Z każdą edycją imprezy przybywa turystów, którzy chcą zobaczyć te niedostępne na co dzień obiekty. Rok temu fort na Starołęce zwiedzało 3 tysiące osób, a wszystko wskazuje na to, że w tym rekord może zostać pobity.

- Pierwszego dnia oprowadziliśmy tysiąc osób - przyznaje Przemysław Maćkowiak z Sekcji Historycznej Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, która wspólnie ze stowarzyszeniem Twierdza i Dawny Garnizon Poznań przygotowała zwiedzanie. - Chętnych jest tak dużo, że wpuszczaliśmy wszystkich, nawet tych, którzy wcześniej nie zapisali się na konkretną godzinę.


Na os. Czecha w sobotę i niedzielę nie zabrakło inscenizatorów z kilku grup rekonstrukcyjnych, przyjechali goście z Niemiec, były też wojskowe pojazdy. Każda wycieczka rozpoczynała się musztrą na placu przed główną bramą fortu, w głównej poternie przygotowano krótką inscenizację zdobywania obiektu, a zwiedzający mogli też zobaczyć m.in. zachowaną windę czy izby koszarowe.

- Jak zwykle było super - mówią Kasia, Michał i Wojtek, którzy uczestniczyli już w dwóch poprzednich wycieczkach. - Fajnie, że są ludzie, którym chce się to robić. Za rok będziemy znowu!

Aby zobaczyć więcej zdjęć, przejdź do galerii

Czytaj też:

Photo Day 24.0: Zabytkowy fort i żołnierze w obiektywie

XIX-wieczny fort, prawie 30 osób z aparatami i 9 żołnierzy w pruskich mundurach. Było co fotografować. Zresztą zobaczcie sami!
X

Miejsce
w rankingu
Zbyszek Snusz

Wydawca online i dziennikarz w portalu MM Poznań.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: