*
Dodane 2012-10-31 14.10 , komentarzy 3

Pokazali największy w Polsce meteoryt - odkryto go na Morasku!

Geolodzy w środę zaprezentowali odkryty na Morasku 300-kilogramowy meteoryt. To największy taki obiekt znaleziony na polskich ziemiach.

największy w Polsce meteoryt

Pokazali największy w Polsce meteoryt - ...

Autor: Zenon Kubiak

O odkryciu media informowały już przed tygodniem. Geolodzy z Poznania i Opola na początku października odkryli na terenie rezerwatu Morasko około 300-kilogramowy meteoryt.

Naukowcy jednak długo nie chcieli nic konkretnego powiedzieć o swoim odkryciu, chcąc najpierw wykonać wszelkie niezbędne badania. Dopiero w środę na specjalnie zwołanej konferencji prasowej oficjalnie zaprezentowano meteoryt.

- Kiedy natrafiliśmy na meteoryt i zorientowaliśmy się, że jest aż tak ogromny, wykopanie go zajęło nam trzy dni – opowiada powiedział prof. Andrzej Muszyński, który kierował zespołem. – W tym celu niezbędne było zbudowanie specjalnego rusztowania i użycie wyciągarki. Z naszych badań wynika, że meteoryt spadł na Ziemię około 5 tysięcy lat temu. Znaleźliśmy na nim ślady węgla drzewnego, co świadczy o tym, że jego upadkowi towarzyszyły pożary lasu.

W zespole prof. Muszyńskiego byli także badacze m.in. badacze z Francji oraz poszukiwacze meteorytów z Opola – Łukasz Smuła i Magda Skirzewska. To oni przy pomocy specjalnego urządzenia namierzającego pola magnetyczne pod ziemią, natrafili na niezwykłe znalezisko. 

Jak się okazuje, szukanie meteorytów nie jest takie proste.

- Zdarza się, że wykopujemy kilkumetrowy dół i okazuje się, że źródłem pola magnetycznego nie był meteoryt, ale np. zwój drutu – wyjaśnia prof. Muszyński. – Statystycznie wychodzi jeden meteoryt na kilkaset innych źródeł pola magnetycznego.


Teraz meteoryt zostanie oczyszczony. Później będzie można go oglądać w Muzeum Ziemi na Morasku, a w przyszłości być może także w Muzeum Historii Naturalnej, które jest marzeniem władz uniwersytetu i z pewnością stanowiłoby nową atrakcję Poznania.

Odkrycie tak dużego meteorytu na Morasku zdaniem prof. Muszyńskiego może oznaczać, że w pobliżu być może uda się znaleźć jeszcze większe okazy, ale na ich poszukiwania są potrzebne fundusze.
- Miejmy nadzieję, że po tym odkryciu będzie nam łatwiej je zdobyć – przyznaje profesor.

Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, przejdź do galerii
X

Miejsce
w rankingu
Zenon Kubiak

wydawca on-line w portalu MM Moje Miasto Poznań - www.mmpoznan.pl, specjalność - sport i nie tylko.

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Monique Gość
~Monique
meteoryt 2012-10-31 14.06

Rezerwat Morasko to moim zdaniem mocno niewykorzystane turystycznie miejsce w Poznaniu

Szeryf Gość
~Szeryf
meteoryt 2012-10-31 14.22

Jakbym co takiego wykopał w ogródku do głowy by mi nie przyszło, że to z kosmosu

Seba Gość
~Seba
meteoryt 2012-10-31 17.12

Mam nadzieję, że każdy będzie mógł go dotknąć i pstryknąć fotę

Dodaj swój komentarz: