*
Dodane 2013-01-18 16.00 , komentarzy 16

Ile poznaniacy zapłacą za wywóz śmieci od 1 lipca 2013 r.?

Decyzja o stawce za wywóz śmieci, jaka będzie obowiązywać w Poznaniu i sąsiednich gminach, została odroczona do lutego.

18 stycznia ma zostać ustalona stawka za wywóz śmieci, jak ...

Poznaniacy potrafią podrzucać śmieci naw...

Autor: archiwum/porywacz_zwlok

Tak postanowiono dziś w trakcie Zgromadzenia Związku Międzygminnego Gospodarowania Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Przypomnijmy, że 1 lipca 2013 r. w całej Polsce zmienią się zasady płacenia za wywóz śmieci. Do tej pory każdy mieszkaniec, wspólnota mieszkaniowa czy spółdzielnia, podpisywali umowę z firmą zajmującą się wywozem odpadów. Wiele osób jednak wolało ryzykować ewentualny mandat i śmieci wywozić np. do lasu.

Teraz to się zmieni. Nikt z nas nie będzie podpisywał umowy z odbiorcą odpadów, ale zamiast tego będzie płacił stałą opłatę, a śmieciami zajmie się gmina. Zgodnie z przepisami każda z nich wybierze jeden z możliwych sposobów obliczania opłat.

W Poznaniu i sąsiednich gminach (w Buku, Czerwonaku, Kleszczewie, Kostrzynie, Murowanej Goślinie, Obornikach, Pobiedziskach, Suchym Lesie i Swarzędzu) wywozem śmieci zajmie Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej". Proponowany sposób obliczenia stawki i jej wysokość miano ustalić 28 grudnia, a potem 18 stycznia. Ale ostatecznie poczekamy z decyzją do lutego.

Są dwa powody przełożenia ustaleń. W dalszym ciągu nie zmieniono statutu związku. Mimo, że wojewoda go zaakceptował, zastrzeżenia do tego dokumentu ma Ministerstwo Cyfryzacji. Kolejnym powodem jest to, że parlamentarzyści ciągle jeszcze pracują nad nowelizacją ustawy o odpadach.

Na razie jednak zaprezentowano proponowany sposób obliczenia stawki. Analiza przeprowadzona przez firmę konsultingową Centrum Ekspertyz Gospodarczych (CEG) wskazała, że optymalnym rozwiązaniem jest naliczanie opłat od osoby. O wyborze tej metody zadecydowała jej obiektywność oraz wysoka akceptowalność społeczna. Metoda ta jest bowiem prosta i zrozumiała.

Ze wstępnych prognoz wynika, że od 1 lipca 2013 r. opłata miesięczna za wywóz śmieci będzie wynosić 14,75 zł dla każdego mieszkańca w przypadku odpadów segregowanych, a dla niesegregowanych 19,50 zł.

Czytaj więcej wiadomości z Poznania




X

Miejsce
w rankingu
Zenon Kubiak

wydawca on-line w portalu MM Moje Miasto Poznań - www.mmpoznan.pl, specjalność - sport i nie tylko.

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

obywatel Gość
~obywatel
ZŁODZIEJE!!!!!!!!!!!!!!!!! 2012-12-28 16.11

No Grobelny!!!? Gdzie jeszcze znajdziesz poletko żeby nakraść? Gdzie konkurencja? Wolny rynek? Wybór? Znów więcej?
Gdybym miał zapłacić za wywóz takiego śmiecia jakim jesteś 14 zł - z przyjemnością wydałbym te pieniądze

Ciekawski Gość
~Ciekawski
Hm? 2012-12-28 16.50

A jak ta liczbe osob beda ustalac w mieszkaniu? Deklaracja? Beda podawac ze 1. Wg zameldowania? Mam 0 w mieszkaniu.

drenarz Gość
~drenarz
Kolejne drenowanie 2012-12-28 17.29

Śmieci, to temat na którym nieźle się wychodzi .
Na zachodzie w tym biznesie to siedzi głównie mafia , ciekawe kto u nas się "podwiesza" ten geszeft :))
Ciekawe jak będzie to rozliczane, szczególnie dotyczy to urzędów , budynków użyteczności publicznej oraz gastronomia ?
Może zamiast podwyższania , a raczej drenowania kieszeni uczciwych mieszkańców , sprawdzić co się dzieje ze śmieciami większości z domów jednorodzinnych ?
Dlaczego np. przyjeżdżający z podpoznańskich miejscowości do Poznania do pracy ...przywożą swoje śmieci ?

Mniej Płacić Gość
~Mniej Płacić
Jest sposób aby płacić mniej 2012-12-28 17.59

Jest sposób aby mało płacić za odpady - ale dlatego, że mało się płaci - to grupy trzymające władzę udają że nic o tym nie wiedzą - szczegóły na google.pl po wklejeniu hasła "jak mniej płacić za śmieci", można czytać a nawet oglądać...

xyz Gość
~xyz
... 2012-12-28 18.05

Gdyby Polacy cebulakami nie byli i nie zostawiali śmieci gdzie popadnie byle by nie płacić, takie rozwiązanie nie były by potrzebne, ale nie, lepiej zaoszczędzić kilka złotych i zaśmiecić kilka lasów.

Adam Gość
~Adam
no wlasnie 2012-12-29 10.34

no wlasnie jak beda ta liczbe mieszkancow w mieszkaniu ustalac? moze autor artykułu by to wyjasnil?

B Gość
~B
Masakra! 2013-01-05 11.29

Ja segreguję śmieci i dzięki temu płacę 20 zł/miesiąć (1 kosz w miesiącu - reszta śmieci to albo plastiki albo szkła albo papier). Po podwyżce będę płacił 60 zł/miesiąc (4 osoby w domu) - chrzanię w takim razie segregację! Niech się wypchają! 3krotka podwyżka.... dodatkowo zklikwidują wolny rynek i będę musiał korzystać z Rethmanna - najgorszej firmy wywożącej śmieci! Brawo... tysiące osób stracą pracę!

o Gość
~o
Pewnie, że Masakra! 2013-01-05 18.33

Też teraz płacę 20 zł na miesiąc, a resztę śmieci dokładnie segreguję.
Co więcej - za te posortowane to mnie płacą.
Np. puszki po konserwach lub napojach sprzedaję w skupie.

sido Gość
~sido
Nabijanie kasy do budżetu gminy 2013-01-08 19.49

Ja płacę 35 zł na miesiąc przy 2 krotnym wywozie ciekawe ile razy będą mi wywozić za tą ustaloną kwotę przez jakiegoś kolesia który niewie może że w miastach śmieci wywozi się co dziennie a na wsiach 2 razy na miesiąc . Więc tworzy się pytanie do władz gminnych ile razy będą mi wywozić śmieci w miesiącu też co 2 dni?! to w takim razie będę płacił za wywóz powietrza ,nikt o tym może nie pomyślał ani nie konsultuje z mieszkańcami wsi w gminie Czerwonak . Niech w końcu dadzą jakąś infornację o wszystkich aspektach w tym temacie a nie tylko o kasie .........

JA Gość
~JA
bghg 2013-01-18 16.14

u mojej babci na wsi jest tak przyjeżdżają i biorą śmieci płacisz nie biorą śmieci nie płacisz płacisz jednorazowo za wywoź kosza a nie zabawa ile osób jak dojdą ile osób mieszka w danym domu

Hyży Ruj Gość
~Hyży Ruj
nie muszę płacić tego anachronicznego zbędnego haraczu... 2013-01-18 19.28

A ja już do takiej wprawy doszedłem w upychaniu swoich odpadów gdzie się da i w zamiataniu pod dywan - że nie muszę płacić tego anachronicznego zbędnego haraczu...

Telewidz Gość
~Telewidz
Co tak naprawdę myślę 2013-01-19 01.33

Płacenie od osoby miało by sens tylko jak w mieście były by tylko mieszkania z stałymi mieszkańcami .Tylko jak miały by płacić firmy osoby przyjezdne - mieszkańcy hoteli hosteli noclegownie Bramki z opłatami jak na autostradzie opłata dzienna

okradziony Gość
~okradziony
Robią nas w bambuko i opasą się nadwyżkami 2013-02-07 10.13

Dzisiaj płacę za wywóz 2x w miesiącu kubła 120 l + 1x w miesiącu za segregowane butelki, makulaturę, puszki = 39,99 - rodzina czteroosobowa. A po tej genialnej zmianie będę płacić 59 zł. Jak to jest, że firma , która mi wywozi robi to taniej? 10 złotych będziemy płacić na pensje urzędasów! SKANDAL, ZDZIERSTWO, ZŁODZIEJSTWO I TUCZENIE SIĘ NASZYM KOSZTEM!!!! Nie ma obowiązku meldunkowego, więc jak ustalą liczbę mieszkańców w gospodarstwie domowym? Teraz dopiero zacznie się masowy wywóz śmieci do lasów...chory kraj!

Irek Gość
~Irek
Złodziestwo trzeba zgłosić do prokuratury 2013-02-15 14.09

Radni szykuja rabunek mieszkanców Poznania i okolic

poznanianka Gość
~poznanianka
Teraz zapłacimy za śmieci 5 razy drożej 2013-02-22 12.10

Wymyślił nasz PO-wski rząd, pod namową Rostowskiego, złodziejską ustawę, a Grobelny skorzysta by napełnić kasę.
A my?
Powinniśmy jak Grecy, Bułgarzy czy Belgowie pokazać, że władza jest dla nas a nie my dla władzy.

ALA Gość
~ALA
ALA 2013-03-07 10.44

SKANDAL PANIE GROBELNY SKANDAL