*
Dodane 2013-01-29 19.00 , komentarzy 3

Kapitan Żbik na tropie obrazu skradzionego z Poznania

Pojawi się w komiksie pt. "Tajemnica »Plaży w Pourville«" pod koniec lutego 2013 roku.

Kapitan Żbik w nowym komiksie

Autor: materiały prasowe

Po 20 latach przerwy powraca jeden z najpopularniejszych polskich komiksowych bohaterów. Kapitan Żbik został awansowany na pułkownika, bo w tej randze jest w roku 2000, kiedy rozpoczyna się akcja zeszytu „Tajemnica »Plaży w Pourville«”. Komiks będzie dostępny pod koniec lutego 2013.

- Komiks został stworzony przez legendarnych twórców przygód kapitana Żbika - mówi Jarosław Składanek z wydawnictwa Kultura Gniewu, które wyda kolejny zeszyt o Żbiku. - Tekst napisał Władysław Krupka, a rysunki stworzył Bogusław Polch, autor siedmiu komiksów z Janem Żbikiem.

Komiks „Tajemnica »Plaży w Pourville«” oparty jest na prawdziwej historii. Chodzi o głośną kradzież obrazu Claude’a Moneta „Plaża w Pourville” z rogalińskiej galerii obrazów należącej do Muzeum Narodowego w Poznaniu we wrześniu 2000 roku. Policjantom zajmującym się kradzieżą obrazu będzie musiał pomóc pułkownik Jan Żbik i jego wnuk Michał, pracujący dla Centralnego Biura Śledczego.

Żbik poszuka złodzieja obrazu Moneta


- Plansze stworzone przez Władysława Krupkę i Bogusława Polcha były publikowane w "Bezpłatnym Tygodniku Poznańskim" na przełomie 2003 i 2004 roku - mówi Składanek. - Zbierali je fani Żbika. Jeden z nich zwrócił się do naszego wydawnictwa z propozycją stworzenia z plansz pełnowymiarowego komiksu. Skontaktowaliśmy się z autorami przygód kapitana Żbika, którzy dorysowali trzy plansze, czyli dalsze losy skradzionego obrazu Moneta.

„Tajemnica »Plaży w Pourville«” będzie wielką gratką dla fanów przygód Jana Żbika. Komiks będzie dostępny pod koniec lutego. Ma kosztować 19,90 zł.

Zobaczcie plansze z nowego komiksu o przygodach Żbika

X

Miejsce
w rankingu
Redakcja MM Poznań

Jesteśmy poznańskim serwisem informacyjno-społecznościowym. Poznań to nasza pasja i staramy się wiedzieć o nim wszystko. Kontakt: redakcja@mmpoznan.pl

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Pymek Gość
~Pymek
Żbik 2013-01-30 10.01

Uwielbiałem te komiksy. Żbik to był taki polski James Bond:)

Andrzej Gość
~Andrzej
Cóż, 2013-02-02 16.15

Nie mogę się doczekać i mam nadzieję, że nie skończy się na jednym komiksie

Max Gość
~Max
Wznowienie kultowej serii 2013-03-01 23.37

Pierwszy zeszyt z cyklu przygód Kapitana Żbika kupiłem w kiosku Ruchu w 1970 roku,było to Spotkanie w Kukerite.Od tamtej pory kupowałem następne zeszyty z tej bardzo już wtedy poczytnej serii.Zdobycie w tamtych czasach wcześniejszych numerów takich jak Ryzyko czy Diadem Tamary było niełatwe bo wszyscy ŻBIKI zbierali.Po kilku latach mając kilkanaście kolejnych numerów zapał do ich dalszego zbierania jakoś u mnie ostygł i je odsprzedałem koledze ze szkoły.Czas mijał i po wielu latach zobaczyłem wznowienia tych komiksów wydanych przez wydawnictwo Muza,błyskawicznie odżyła pamięć do okresu wczesnej młodości i kupiłem wszystkie 7 zeszytów dostępnych w sprzedaży.Na tyle ostatniego zamiast zdjęcia następnego numeru widniały trzy litery CDN czyli ciąg dalszy nastąpi,ale nie nastąpił wydawnictwo Muza wycofało się z tego projektu.Postanowiłem jednak zdobyć ponownie wszystkie 53 zeszyty z pierwszego wydania,ale to nie było takie proste,Szukałem po antykwariatach,bazarach,kilka udało mi się kupić na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku.Łącznie zebrałem 17 numerów,mniej więcej tyle ile miałem w wieku 12 lat.Okazało się jednak że zdobycie pełnej serii, 53 zeszyty- to poważny wydatek niektóre a szczególnie te z pierwszej dziesiątki w dobrym stanie dochodziły do kilkuset złotych.Więc gdy znalazłem anons na portalu internetowym że ktoś chce sprzedać cały komplet wszystko pierwsze wydania,długo się nie zastanawiałem i za kwotę 5000 zł kupiłem całość.Było to z 6 lat temu i jak się okazało jest to niezła inwestycja.Bardzo mnie ucieszyło że na rynku ukazał się nowy akcent w postaci zeszytu pt.Tajemnica Plaży w Pourville choć w bardzo nakładzie tylko 1500 egzemplarzy.Wydawnictwo Kultura Gniewu które jest wydawcą nowego Żbika strzeliło w przysłowiową dziesiątkę z kilku powodów po pierwsze że udało się w swój projekt włączyć autorów z kultowych wydań,tekściarza Władysława Krupkę oraz rysownika Bogusława Polcha autora siedmiu komiksów z Kapitanem Żbikiem,po drugie że nowy zeszyt szatą graficzną i wymiarami nawiązuje do archiwalnych wydań i wreszcie po trzecie że Komiksy Żbika przeżywają obecnie swoją drugą młodość i mają wielkie wzięcie nie tylko u takich miłośników w moim wieku którzy podchodzą do tego tematu z nostalgią,ale przede wszystkim u młodych kolekcjonerów którzy potrafią docenić tą niepowtarzalną magię zawartą w prostych a zarazem magicznych kolorowych rysunkach z minionej epoki.Wydawnictwu Kultura Gniewu dziękuję za aktualne wydanie,proponuję wznowienia archiwalnych numerów w oryginalnej stylistyce oraz idąc za ciosem wydanie kolejnych komiksów z przygodami Żbika a raczej Żbików dwóch.

Dodaj swój komentarz: