*
Listopadowa Masa Krytyczna Dodane 2013-11-28 16.45 , komentarzy 2

Czy rowerzystom zabronią zasłaniać twarz?

Rowerzystom z Poznańskiej Masy Krytycznej nie podobają się plany wprowadzenia zakazu zasłaniania twarzy w trakcie ulicznych demonstracji.

Rowerzystom z Poznańskiej Masy Krytycznej nie podobają się plany ...

Czy rowerzystom zabronią zasłaniać twarz...

Autor: archiwum/Krzysztof Nowicki

W piątek o godz. 18.30 ze Starego Rynku wyruszy tradycyjna Poznańska Masa Krytyczna. Rowerzyści co miesiąc przejeżdżają ulicami miasta, aby zwrócić uwagę na problemy, na jakie napotykają w Poznaniu użytkownicy jednośladów. Tym razem uczestnicy przejazdu chcą przejechać m.in. obok dworca, gdzie, jak piszą, „pomimo stale przekraczanej prędkości nie zdecydowano się na zwężenie pasów ruchu i wytyczenie bezpiecznej przestrzeni dla rowerzystów. Pojedziemy obok dworca, aby przypomnieć kierowcom, że ulice miejskiej nie służą do wyścigów, a nasza obecność na jezdni jest w pełni uprawniona.”.

Tym razem rowerzyści przejadą ulicami miasta z zasłoniętymi twarzami, chcąc w ten sposób zaprotestować przeciwko proponowanym zmianom w ustawie Prawo o zgromadzeniach, które mają m.in. wprowadzić zakaz zakrywania twarzy przez uczestników demonstracji. Wyjątek ma stanowić jedynie zasłanianie twarzy "w celu ekspresji swoich przekonań"

„Rowerzyści używają kominiarek, masek, chust i innych części ubrań, aby było im ciepło. Nie jest to zatem związane z celem zgromadzenia. Czy więc zimą nie pojedziemy już na masę?” – zwracają uwagę członkowie Poznańskiej Masy Krytycznej. – „Maski i kominiarki nie tylko ograniczają wdychanie zimnego powietrza, ale i zanieczyszczeń w nim występujących. Jakość powietrza w naszym mieście nie jest najlepsza, a problem nadmiaru pyłu i innych zanieczyszczeń w powietrzu dotyczy całego kraju. My, rowerzyści, poruszając się w mieście, wdychamy ich najwięcej, bo w trakcie jazdy i wysiłku fizycznego wzrasta wentylacja płuc”.

Przejazd rozpocznie się na Starym Rynku o godz. 18.30, a cała trasa ma liczyć około 10 kilometrów.

Trasa:
Stary Rynek – Szkolna – Podgórna – Al. Marcinkowskiego – Pl. Wolności (pierzeja południowa) – Ratajczaka – Św. Marcin - Al. Marcinkowskiego – Pl. Wolności (pierzeja południowa) – Ratajczaka – Św. Marcin – Kościuszki – Niezłomnych - Matyi – Most Dworcowy – Roosevelta – Bukowska – Zeylanda – Zwierzyniecka – Rondo Kaponiera – Most Dworcowy – Matyi – Niezłomnych – Al. Niepodległości – Św. Marcin – Kościuszki – Krakowska – Kazimierza Wielkiego – Mostowa – Wielka - Stary Rynek.

X

Miejsce
w rankingu
Zenon Kubiak

wydawca on-line w portalu MM Moje Miasto Poznań - www.mmpoznan.pl, specjalność - sport i nie tylko.

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Ozzy Gość
~Ozzy
co tam rowerzyści 2013-11-28 18.01

Co mają powiedzieć motocykliści?

Open Bankier Open Bankier
Zasłanianie twarzy przez rowerzystów 2013-11-29 08.04

Chyba nie zrozumieli założeń projektu o zgromadzeniach(11 listopada chyba żadnego rowerzysty nie złapali)...

Dodaj swój komentarz: