*
Dodane 2014-02-13 12.15 , komentarzy 2

Spalarnia będzie kosztować tyle co stadion – budowa ruszy w kwietniu

Jest już pozwolenie na budowę spalarni śmieci, która powstanie w sąsiedztwie elektrociepłowni Karolin.

Jest już pozwolenie na budowę spalarni śmieci, która powstanie w ...

Wizualizacja spalarni odpadów

Autor: Anna Dąbek i Jakub Potok

Władze Poznania i przedstawiciele firmy SITA Zielona Energia osiągnęły kolejny etap realizacji umowy Partnerstwa Publiczno Prywatnego (PPP) na sfinansowanie, zaprojektowanie, budowę i eksploatację Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) podpisanej w kwietniu 2013 roku.

Zgodnie z umową SITA Zielona Energia zrealizuje nowoczesną instalację termicznego przekształcania odpadów komunalnych o wydajności 210 tysięcy ton odpadów roczne, która powstanie w sąsiedztwie elektrociepłowni Karolin w północno-wschodniej części miasta.

Koszt budowy instalacji szacowany jest na ponad 725 milionów złotych (do tego dojdą koszty m.in. budowy dróg itp.) i będzie sfinansowany przez kapitał SITA Zielona Energia, kredyty z konsorcjum trzech banków - Pekao SA, PKO BP i Banku Gospodarstwa Krajowego oraz środki z unijnego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w wysokości ok. 300 mln zł.

Uzyskanie prawomocnego pozwolenia na budowę nastąpiło na dwa miesiące przed terminem przewidzianym w harmonogramie. Pozwoli to rozpocząć prace budowlane wcześniej niż planowano – ma to nastąpić już w kwietniu.

- ITPOK zostanie oddana do użytku w drugiej połowie 2016r. i będzie eksploatowana przez następne 25 lat przez SITA Zielona Energia – wyjaśnia Bożena Przewoźna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. – Projekt pozwoli miastu spełnić wymagania dotyczące ograniczenia ilości odpadów komunalnych trafiających na składowiska, wynikające z polskiego i europejskiego prawa.

W wyniku prowadzonych rozmów pomiędzy władzami Poznań i gminy Czerwonak od grudnia 2013 r. działa zespół ds. monitorowania inwestycji związanych z budową spalarni oraz układu drogowego dla potrzeb jej funkcjonowania.

Rocznie miasto będzie płacić za spalanie w niej odpadów komunalnych 80 mln zł.


X

Miejsce
w rankingu
Zenon Kubiak

wydawca on-line w portalu MM Moje Miasto Poznań - www.mmpoznan.pl, specjalność - sport i nie tylko.

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

autor Gość
~autor
różnica 2014-02-13 13.50

różnica jest taka, ze spalarnia będzie służyć wszystkim ludziom. a stadion służy marginesowi społecznemu

tim Gość
~tim
różnica jest taka 2014-02-13 14.53

że stadion jest przeznaczony do rozrywki i propagowania zdrowego stylu życia ....a spalarnia jakkolwiek będą ją ładnie nazywać zielone odpady czy eko sparlania , będzie degradowała zdrowie osób w promieniu 20KM i tu odsyłam do zapoznania sie z tematem i z publikacjami naukowymi

Dodaj swój komentarz: