*
Dodane 2014-04-15 13.00 , komentarzy 0

Całkowite zaćmienie księżyca 15 kwietnia. NASA pokaże transmisję online

W połowie kwietnia mieszkańcy zachodniej półkuli będą mogli obejrzeć zaćmienie Księżyca. To pierwsze z czterech zaćmień, występujących po sobie w półrocznych odstępach. Kolejne będzie można zobaczyć dopiero w 2032 roku.

W połowie kwietnia mieszkańcy zachodniej półkuli będą mogli ...

W połowie kwietnia mieszkańcy zachodniej...

Autor: Wikimedia Commons

15 kwietnia 2014 roku Księżyc wejdzie w cień Ziemi i rozpocznie cykl czterech następujących po sobie co pół roku zaćmień. Europejczycy nie będa mogli obserwować tego zjawiska, bowiem będzie ono widoczne jedynie w Ameryce Północnej i Południowej. Tu z pomocą przychodzą nam jednak naukowcy NASA, którzy na stronie nasa.gov przeprowadzą transmisję online z zaćmienia.

Również na szycie wulkanu Teide mierzącego 3750 m n.p.p. zespół astronomów będzie prowadzić obserwacje. Faza całkowitego zaćmienia wystąpi tam podczas wschodu Słońca.

Czas trwania całkowitego zaćmienia Księżyca jest różny i maksymalnie może wynieść godzinę i 47 minut 1 godzina i 47 minut. Rocznie mogą wystąpić tylko trzy zaćmienia Księżyca, ale może być też tak, że w danym roku nie zdarzy się ani jedno, nawet częściowe.

Ostatnim razem można było zobaczyć cykl zaćmień dekadę temu. Następny taki ma mieć miejsce w dopiero w 2032 roku.Krzysiek Żyła


X

Miejsce
w rankingu
Redakcja MM Poznań

Jesteśmy poznańskim serwisem informacyjno-społecznościowym. Poznań to nasza pasja i staramy się wiedzieć o nim wszystko. Kontakt: redakcja@mmpoznan.pl

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: