*

Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu rtv?

Utworzono: 2010-03-12 17.47 - Ostatnia aktualizacja: 2010-03-12 17.47

Za radio i telewizor nie musi płacić całkiem spora grupa osób. Sprawdźcie, czy jesteście wśród osób zwolnionych z opłat.

Wg zmienionej ustawy o opłatach abonamentowych, która weszła w życie 1 marca 2010 roku są to m.in. najubożsi emeryci, osoby, które ukończyły 60 lat i mają przyznaną emeryturę nie przekraczającą 50 proc. miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce w poprzednim roku (obecnie 1472 zł).

Abonamentu nie muszą płacić także:
- osoby po ukończeniu 75 lat
- inwalidzi I i II grupy,
- osoby ze znaczną niepełnosprawnością,
- rolnicy z całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym,
- osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne,
- bezrobotni,
- osoby otrzymujące zasiłki z pomocy społecznej i świadczenia rodzinne,
- osoby otrzymujące zasiłki lub świadczenia przedemerytalne,
- niewidomi,
- osoby niesłyszące z całkowitą głuchotą,
- inwalidzi wojenni, wojskowi,
- kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- osoby uznane za inwalidów w wyniku skutków przymusowej pracy w kopalniach i batalionach budowlanych lub w wyniku represji wojennych i powojennych,
- członkowie rodzin zmarłych inwalidów i kombatantów.

Abonament RTV - co należy zrobić, aby nie płacić?

Aby nie płacić abonamentu, należy złożyć na poczcie wniosek i dołączyć dokumenty potwierdzające prawo do zwolnienia, np. legitymację emeryta i decyzję ZUS o wysokości emerytury lub przyznanym świadczeniu przedemerytalnym, zaświadczenie z pośredniaka, opieki społecznej. Wnioski składać można od 1 marca, ale zwolnienie z abonamentu obowiązywać będzie od 1 kwietnia.

Osoby które opłaciły z góry abonament za cały 2010 r., a teraz mają prawo do zwolnienia, mogą wystąpić o zwrot pieniędzy.

Nowa ustawa pojawiła się w Dzienniku Ustaw nr 13, poz. 70.

za: gazetalubuska.pl

zgłoś nadużycie
Komentarze
RUDY RYDZ RUDY RYDZ
nie bede placic abonamentu na wysokie premie dla prezesow Dodane

w 2001 r. prezes z psl na odchodne przyznal sobie 250000 zl premii, dopuki tych pieniedzy nie odda nie bede placila . w calym swoim zyciu zawodowym nie zarobilam takich pieniedzy. jezeli ktos pamieta nazwisko tego pana to prosze o przypomnienie. to byla glosna sprawa , pamietam , ze byl to jakis uczony z psl.

halina halina
rencistka Dodane

już sama nie wiem, byłam dwa razy na poczcie i za każdym razem odchodzę z kwitkiem i jeszcze głupsza. jestem na rencie, druga grupa inwalidzka i mówią mi że mam płacić za abonament.... proszę pomóżcie bo być może źle czytam tą ustawę

elżbieta elżbieta
abonament Dodane

byłam dzisiaj na trzech pocztach i wszędzie powiedziano mi,że muszę płacić abonament,mam II grupę inwalidzką-inwalidztwo trwałe,praca żadna,również proszę o pomoc.nie wiem czy dobrze interpretuję tę ustawę.

REŃCISTA REŃCISTA
Abonament Dodane

Jak można żądać opłat od rencistów i emerytów co maja 1500zl.jeśli mają ,to ciężko pracowali.Ja mam więcej! Pracowałem na Kopalni ,dzień nie byłem mokry i brudny ,jak świnia,teraz wyje z bólu ! , A taka aktoreczka ,kasuje 100 tysięcy miesięcznie,a taki młody rudzielec,powie że za 15 tysięcy to on z tapczana się nie podnosi !!! SKANDAL--NIE PŁACE !!!!!!!!!!!

drĄg drĄg
Nie placę od paru lat na tą Dodane

dziadownię! I tyle w tym temacie.

Krystyna Krystyna
płacić nie płacić Dodane

a ja myslę, ze jednak wyrejestruję telewizor i koniec. Zdejmują dobre progamy, chłamu oglądac nie chcę, placę za kablowkę i koniec ani z lotowki więcej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jagoda jagoda
jak można Dodane

Jak można rzadać opłat od ludzi na emeryturach...itp. skoro pensje dziennikarzy sa tak wysokie ??? za co ? kazda praca wymaga nalezytego wywiazywania sie i jest bardzo !!!!!!!!odpowiedzialna i wykańczajaca... a oni biorą tak wysokie gaże od mojej
rytury...o nie!!!!!!! pracowałam 35 lat na stanowisku kierowniczym z wieloma kierunkami podyplomowymi i mam 1700 zł emerytury tylko dlatego, ze urodziłam sie zawcześnie i kochane przepisy emerytalne chwalali ludzie niejednokrotnie nie majacy pojecia o co w przyszłosci będzie chodziło i jakie beda skutki.

reporter reporter
@jagoda Dodane

Niewiele ci dały te wszystkie szkoły, skoro nawet nie umiesz pisać poprawnie. "Żądać" pisze się przez "ż". Nie liczy się ilość papierków tylko użytek, jaki umiesz robić ze swojej wiedzy.

A narzekasz na niską emeryturę...
Przy okazji - skąd masz takie informacje, że dziennikarze dużo zarabiają? I co ich pensje mają wspólnego z opłatami za RTV? Skoro tak się chwalisz wielkim wykształceniem to takie rzeczy powinnaś wiedzieć i rozróżniać.

Dziennikarze to jedna z najgorzej zarabiających grup zawodowych w tym kraju. Tylko że mało kto o tym wie, bo komu oni mają się poskarżyć?

J56 J56
jak wam nie wstyd Dodane

też prosiłem dzwoniąc do telewizji aby ci co proszą o płacenie abonamentu pokazali kwit opłaty ale żadne z nich tego nie uczyniło a ja pracując po 12-14 godzin na dobę rzadko oglądając telewizję straciwszy zdrowie /sarkoidoza, przepuklina kręgosłupa, zwyrodnienia stawów biodrowych/ musiałem przejść na emeryturę i otrzymując III grupę inwalidzką mając na utrzymaniu niepracującą żonę i uczęszczająca do III klasy szkoły podstawowej córkę muszę opłacać abonament na pensje prezesa Jak wam prezesie nie wstyd brać moje dziadowizny.....

polo polo
Jestem oburzona straszeniem nas urzędem skarbowym Dodane

że to US będzie ściągał należności. Dlaczego my mamy płacić za taką chałę.????

waj waj
najlepiej zlikwidować TV publiczna i nie narzekac panie prezesie. Dodane

Bo was tam w TVP jest tylu darmozjadów,że strach.i robole maja was utrzymac.

STRAŻAK. STRAŻAK.
Przepis złodziejski. Dodane

Dlaczego ?
1.Za posiadanie odbiornika ! Przecież że go mam to dlatego że za niego zapłaciłem-kupiłem w sklepie( TV mi go nie podarowała,nie wypożyczyła-że mam go teraz za niego płacić)!!!
2. Płacę abonament za Cyfrę+.Jestem pewny że część z tego otrzymuje KRRiTV za udostępnienie swoich programów tj.TVP 1,TVP 2 itd.Inaczej te programy nie znalazłyby się na tej platformie i innych.Więc nie będę płacił 2-wa razy za to samo !! CZYSTE ZŁODZIEJSTWO.P.S. TELEWIZOR NIE SŁUŻY TYLKO DO OGLĄDANIA TELEWIZJI,MOŻE BYĆ JAKO MONITOR !!!

fan rtv fan rtv
tusk niech za mnie płaci Dodane

ryży jak obiecał ze nie trzeba to nie płacę

Worak Worak
Katolicy nie powinni płacić abonamentu Dodane

Nie ma TY TRWAM na multipleksie , wszyscy solidarnie nie płaćmy abonamentu. Jak płacić abonament za kłamstwa i obłude TY tzw publicznej.Dworak z dwora.

111 111
dlaczego mamy pŁacić jak w tej telewizji partyjnej nic nie ma Dodane

apropo jeszcze jakiś prywaciarzy napuściŁ do sprawdzania
czy kto ma telewizor
PREMIER TUSK DOPUŚCIł SIĘ PRZESTĘPSTWA
NIKT TELEWIZORA ZA DARMO NIE OTRZYMUJE A DWORAK NIECH NIE CHLEJE W RESTAURACJACH
JAK OPISYWAłO FAKT
DLACZEGO NA TĄ LIPE TV1.TV2. NIE WPROWADZĄ DEKODERÓW I JESZCZE NIE DADZĄ ZA DARMO TYLKO
NARZEKANIE KRYZYS KTO ZROBIł JEST ODPOWIEDZ TUSK ZAGRANICZNIAKI BIZMESMENI MAKLERZY PRYWACIARZE

italiana italiana
nie place abonamentu Dodane

mam 68 lat a teraz przysylaja mi ponaglenia zoplaty z odsetkami bylem 3 lata na bezrobotnym nie moglem znalezc
pracy puzniei pobieralem nie pelna emeryture teraz jestem na pelnej emeryturze 2 lata nie mialem telewizora bo nie bylo mnie stac na bezrobotnym emerytura nie przekracz 50% sredniej placy a pani Grazyna Szalla przysyla mi zebym zaplacil iej 1465 zl in jeszcz mi grozi przymusowa egzekucja
jak 40 lat placilem to bylo ok jak przestalem placic to zaczely
sie problemy a moze tak szanowna pani wbila sobie w ten pusty leb ze jezeli taki czlowiek nie placi to znacz ze ma jakis problem .odmawiam zaplacenia tej sumy bo mnie nie stac .ja nasame leki miesięcznie muszę wydać 600zł

Nadzieja Nadzieja
niby równość i niby wolność -to wszystko w Polsce Dodane

Czemu nikt nie słucha co mamy do powiedzenia.!!!
Czemu nie zapytać ludzi czy chcą istnienia takiej telewizji!!!
Czemu jest przymus płacenia na instytucję której nie chcemy oglądać,jeżeli nie mogą utrzymać się z reklam to niech się zlikwidują ,czemu nasz rząd nie broni nas ,czemu broni interesów bogaczy z krajowej rady -tylko im daj i daj,a przecież pamiętamy o odprawach jakie sobie przyznają za kilka dni pracy ,o pensjach - po 40 - 60 tyś. za miesiąc pracy i tłumaczenie nam ,że to w naszym interesie jest ,żeby ta telewizja trwała to żenujące i nie prawdziwe argumenty. Pozwólcie nam panowie rządzący żebyśmy sami o naszą kulturę zadbali ,nie jesteśmy ubezwłasnowolnieni i nie trzeba za nas decydować skąd uczyć się kultury.Wiemy dobrze,że to każdemu rządowi chodzi o to ,żeby mieć taką telewizję w swoim kraju,ale żeby dobro swoje przedkładać nad dobro narodu,żeby zmuszać naród do płacenia na znienawidzoną telewizję to nie jest przyzwoite , to świństwo wobec narodu.
Dla czego nie liczycie się z ludźmi?
Dla czego jest Wam obojętny los ludzi ,a trzymacie stronę bogaczy marnotrawiących pieniądze.
Przed poprzednimi wyborami słyszałam ,że przynajmniej emeryci będą zwolnieni z opłat i co - naturalnie nic- w myśl nowej ustawy ci co mają około 700 zł emerytury nie muszą płacić abonamentu,a reszta emerytów z czego ma zapłacić.
I jeszcze jedno przeczytałam w tej ustawie ,że zwolnieni z opłat są między innymi - cyt:"członkowie rodzin zmarłych inwalidów i kombatantów" -kto to napisał i w czyim interesie ???bo przecież nie w interesie biednego inwalidy , pokrzywdzonego przez los (jest zrozumiałe zwolnienie z opłat) ale on już nie żyje!!! nie w interesie zniszczonego walką i życiem kombatanta bo on też już nie żyje!!!
To przecież znaczy,że po śmierci inwalidy ,czy kombatanta np.jego syn prowadzący działalność przynoszącą roczne dochody kilku milionów złotych nie płaci abonamentu ,a emeryt mający dochód miesięczny 800 złotych abonament musi zapłacić !!!
Kto pisał tę ustawę,czy aby na pewno człowiek???
Wstyd panowie posłowie ,wstyd panowie rządzący -Wstyd
Ale czy to do Was dotrze, co mu myślimy o Was.
Jak już jesteście na "świeczniku" to nikt z nizin dla Was się nie liczy (do następnych wyborów -znów będzie dużo obietnic).
A może jest na to wszystko jakaś rada może można coś zrobić w tej sprawie.
Jeżeli macie pomysł piszcie ,ja na pewno się przyłączę,żeby walczyć o ludzi ,o ich prawo do samostanowienia.

rencista rencista
Racja Dodane

To wszystko prawda co piszecie,przyłączam się do was.

emerytka emerytka
Nie płacę abonamentu Dodane

Od czasu zainstalowania w budynku telewizji kablowej nie płecę abonamentu.Podatek od posiadanego telewizora to jakiś nonsens,którego nie chce się komentować.Mamy XXI w.i powoływanie się na "działalność misyjną" telewizji publicznej"to wciskanie narodowi ciemnoty.Płacę za kablówkę 55 zł.i mimo to,ze mam 1800,zł renty rodzinnej jest to dla mnie duży wydatek zważywszy na fakt,ze jestem wdową,mam 68 lat,nie mam rodziny,dzieci i tylko mogę liczyć na siebie.Dzielenie przy okazji abonamentu na biednych,bogatych,rencistów,emerytów itp.jest nie na miejscu.

Marceli Marceli
DLACZEGO PŁACĘ 2 RAZY Dodane

PŁACĘ REGULARNIE ABONAMENT OD KIEDY MAM TELEWIZORY, MAM UMOWĘ Z "ORANGE" I PŁACĘ ZA TELEWIZJĘ TROCHĘ ROZSZEŻONĄ 70.00ZŁ/MC.PROSZĘ O KOMENTARZ CZY TO JEST PRAWIDŁOWE ,CZY NIE ZDZIERANIE DODATKOWYCH PIENIĘDZY PRZEZ STACJE KOMERCYJNE, A GDZIE JEST UMOWA WZAJEMNA MIĘDZY W/W NADAWCAMI.CZY MUSZE PŁACIĆ 2 RAZY ZA ODBIÓR TELEWIZJI.EMERYT MARCELI

Dodaj swój komentarz: