*

Dzieje się

Opera HD: Nabucco - Giuseppe Verdi

window.location.href">
KIEDY:
2011-08-09 21.30 - 2011-08-09 23.59
GDZIE:
Multikino Stary Browar
Półwiejska 51 zobacz na mapie 52.4004173278809,16.9270877838135
Polecają:
1 Polecam
Zobacz inne:
Inne

Już 9 sierpnia transmisja opery „Nabucco” LIVE w Multikinie Stary Browar!

Wiara. Władza. Miłość silniejsza niż śmierć. To wszystko w zapierającej dech w piersiach inscenizacji z Teatru Antycznego nad brzegiem Morza Jońskiego.

Każdego lata w Teatrze Antycznym w Taorminie odbywa się Taormina Arte Festival. Spektakularny obiekt, położony nad brzegiem Morza Jońskiego, nad którym góruje wulkan Etna, od swojego powstania w VII w. p.n.e. gwarantuje publiczności niezapomniane wrażenia. Sam Teatr jest jednocześnie wspaniałym otoczeniem dla porywających widowisk, które w tych zapierających dech w piersiach przestrzeniach nabierają nowych znaczeń i niosą ze sobą spotęgowaną dawkę emocji.
Ten wieczór w Multikinie Stary Browar uświetni degustacja win z południowych Moraw.

Nabucco (Giuseppe Verdi)
Opera w 4 aktach, wystawiana w języku włoskim
9 sierpnia 2011, godz. 21:30
Muzyka: Giuseppe Verdi
Libretto: Temistocle Solera
Czas trwania: ok. 3 godziny
Dyrygent: Pier Giorgio Morandi
Reżyseria: Enrico Castiglione
Orkiestra Symfoniczna Festiwalu Operowego w Taorminie

Nabucco (skrót od Nabucodonosor - pol. Nabuchodonozor) – opera w czterech aktach Giuseppe Verdiego, wystawiona po raz pierwszy w La Scali 9 marca 1842 roku.

Nabucco to dzieło absolutnie kanoniczne, uchodzące za lekturę obowiązkowa nie tylko dla zdeklarowanych melomanów, ale też dla każdego odbiorcy kultury. Współcześnie znajduje się ono w repertuarze prawie każdego teatru operowego. Va, pensiero - wzniosła i piękna pieśń Żydów (chór niewolników) z trzeciego aktu, stała się nieoficjalnym hymnem Włoch i jest prawie zawsze bisowana. Niektórzy twierdzą, że dla tego jednego utworu nie można przepuścić żadnego dostępnego przedstawienia.

Twórca libretta Temistocle Solera umieścił akcję w Jerozolimie i Babilonie około roku 587 p.n.e.. Tytułowy Nabuchodonozor podbija Judeę. Perypetie sercowe córek króla i walki stronnictw dworskich o wpływy, są tłem dla przedstawienia wydarzeń będących początkiem "niewoli babilońskiej" Żydów. Solera łączy wątki biblijne z typowymi dla opery scenami melodramatycznymi, a konflikt rozgrywa się na wielu płaszczyznach: politycznej, rodzinnej i religijnej. Ale Nabucco to przede wszystkim pełna harmonii i pasji podniosła muzyka z najbardziej znanym chórem Va, pensiero! (Wznieś się myśli na skrzydłach złocistych).

Napisany przez niespełna trzydziestoletniego kompozytora Nabucco był trzecią operą Verdiego. Pierwszą jednak, która przyniosła mu sławę i postawiła od razu w gronie najbardziej znanych kompozytorów.

Dzieło, zachowując spójną historyczną tożsamość, w sposób zawoalowany odnosiło się do ówczesnej sytuacji politycznej. Mediolańska publiczność, rozemocjonowana dodatkowo wspaniałą, momentami podniosłą muzyką, zareagowała na premierę arcydzieła Verdiego w sposób znany czasom romantycznym. Burzliwe demonstracje na ulicach miasta spowodowały, że okupacyjne władze austriackie zakazały wystawiania opery na kontrolowanych przez siebie terenach.

Kolejne świetne sztuki operowe i inne dzieła muzyczne tego płodnego kompozytora przyćmiły nieco pamięć o Nabucco w następnych latach. Piękno i przebojowość muzyki („Co numer, to szlagier” - miał podobno westchnąć stary inspicjent w jednym z teatrów), obroniły jednak dramma lirico Nabuconodosor przed zapomnieniem.
Zmarłego w 1901 roku kompozytora żegnało 300 000 mieszkańców Mediolanu w asyście dziewięciuset osobowego chóru, wykonującego Va pensiero.

Nabucco – treść
Akt I
Na dziedzińcu świątyni jerozolimskiej lud błaga Boga o ratunek przed zbliżającą się armią babilońską, którą prowadzi król Nabuchodonozor. Hebrajczycy spodziewają się, że zakładniczką pokoju zostanie znajdująca się wśród nich Fenena, córka Nabucca. Uwolniła ona z niewoli babilońskiej młodego księcia Izmaela i wraz z nim uszła do Jerozolimy. Na czele zbrojnego oddziału babilońskiego wkracza na dziedziniec Abigail - pierworodna, lecz nielegalna córka króla Babilonu. Ona także kocha Izmaela i teraz triumfuje, widząc swoją rywalkę, Fenenę, zdaną wraz z Izmaelem na jej łaskę. Pojawia się też Nabucco, grożąc śmiercią wszystkim Żydom. Nie słucha próśb Zachariasza i zamierza się mieczem na Fenenę. Szczęściem w ostatniej chwili osłania ją Izmael, zaś Nabucco poznawszy swą córkę, w porywie ojcowskiej czułości bierze ja w ramiona. Zarazem jednak przysięga ukarać srogo naród żydowski.

Akt II
Odsłona 1.
Abigail nie posiada się z gniewu, że król na czas swojej nieobecności w Babilonie powierzył władze nie jej, lecz Fenenie. Gdy więc Arcykapłan Baala, oburzony życzliwością Feneny dla Żydów, proponuje Abigail królewską koronę, młoda dziewczyna podchwytuje te myśl z zachwytem. Postanawiają wspólnie rozpuścić z ludem wieść, że Nabucco zginął na wojnie, i wprowadzić Abigail na tron.

Odsłona 2.
W innej części królewskiego pałacu stary Zachariasz modli się, aby Bóg oświecił jego umysł. Lud żydowski jest przekonany, że Izmael to zdrajca; jedynie Zachariasz i jego siostra Anna, wierzą w dobra wolę Izmaela i Feneny. Pałacowy sługa, Abdallo, wpada z wieścią o śmierci Nabucca. W ślad za nim wkracza Abigail wraz z Arcykapłanem Baala, pragnąc odebrać Fenenie królewską koronę. Wtem nieoczekiwanie pojawia się wśród zebranych Nabucco i wkłada koronę na swe skronie. Ogarnięty szałem, żąda, aby wszyscy oddali mu hołd jako bogu. Gdy Zachariasz nieustraszenie sprzeciwia się temu, a i córka Nabucca brutalnie nalega na oddanie mu czci boskiej, grom z niebios powala go na ziemię. Triumfująca Abigail stroi się w królewskie szaty.

Akt III
Odsłona 1.
We wspaniałych wiszących ogrodach Babilonu Abigail jako władczyni zasiada na tronie. Arcykapłan uzyskuje od niej wyrok śmierci na Fenenę i wszystkich Żydów. Aby spowodować zagładę plemienia izraelskiego, Abigail wykorzystuje zręcznie słabość Nabucca, którego umysł uległ zamroczeniu. Kiedy jednak król dowiaduje się, że i Fenena ma ponieść śmierć, odmawia zatwierdzenia wyroku. Wówczas Abigail rozkazuje go uwięzić.
Odsłona 2.
Żydzi siedzący nad wodami Babilonu skarżą się gorzko na swój los z dala od ukochanej ojczyzny. Zachariasz dodaje im otuchy i zaręcza, iż lew Judy w końcu odniesie zwycięstwo (chór Va pensiero).

Akt IV
Odsłona 1.
Z głębokim smutkiem rozmyśla Nabucco o Fenenie, którą ujrzał przez okno prowadzoną na miejsce stracenia. W tej tragicznej chwili błaga o pomoc Jehowę, Boga Izraela. Obłęd ustępuje i Abdallo na rozkaz swego pana przynosi mu miecz.
Odsłona 2.
U wejścia do świątyni Baala Arcykapłan oczekuje skazańców. Fenena, umocniona na duchu przez Zachariasza, żegna się ze światem. Zanim jednak Arcykapłan rozpocznie krwawą ofiarę, pojawia się groźny Nabucco. W tym momencie rozlatuje się na kawałki posąg Baala i rani śmiertelnie Abigail. Chcąc odkupić swe przewinienia, w ostatniej chwili życia prosi ona o połączenie małżeńskim węzłem Feneny z Izmaelem i umiera z imieniem Jehowy na ustach. Wzruszony Nabucco Wspaniałomyślnie darowuje wolność wszystkim Żydom, zaś Zachariasz intonuje pochwalny hymn na cześć potężnego Jehowy.
Bilety
Bilety na transmisję Oper i Baletu HD można nabyć w kasach biletowych Multikina oraz na www.multikino.pl

Warszawa – Złote Tarasy, Poznań – Stary Browar, Wrocław – Pasaż Grunwaldzki, Gdynia, Bydgoszcz i Szczecin.

Bilet normalny: 40 zł
Bilet grupowy: 30 zł (dla grup liczących co najmniej 15 osób)

Posiadacze karty kredytowej Citibank MaterCard World upoważnieni są do zniżki 25% na transmisje oper i baletu HD.
Mecenasem projektu jest Bank Citi Handlowy.
Patronat medialny: „Zwierciadło”, „Sens”, TVP Kultura, Mediarun.pl, Goldenline.pl

Rad

Dodane przez: Rad

Dodane: 2011-07-25 15.54

Zdjęcia

Polecają:

zgłoś nadużycie

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował
Dodaj swój komentarz: